Zapewnienie komfortu domownikom to podstawowe zadanie dla każdego systemu grzewczego i na tym moglibyśmy zakończyć ten wpis, ale… Komfort dla każdego znaczy coś innego, komfort to nie tylko temperatura, i w końcu jak pogodzić komfort z kosztami eksploatacji. Postaramy się to krótko omówić, jednak na wstępie wyjaśnienie, poniższe porady dotyczą eksploatacji systemów powietrznych. Ogrzewanie wodne (podłogówka, grzejniki) ma spore ograniczenia związane z bezwładnością systemu i brakiem możliwości kontroli wilgotności i jakości powietrza.
Temperatura w ciągu dnia
W pomieszczeniach mieszkalnych zazwyczaj w ciągu dnia powinna wynosić pomiędzy 20 a 22 st.. Taka temperatura jest optymalna dla człowieka i zapewnia dobre samopoczucie większości z nas. Wyjątkowo podczas aktywności fizycznej może być obniżona o 2 -3 stopnie, natomiast jeżeli leżymy długo przed telewizorem nawet 22st. może okazać się nie wystarczające. Co wtedy? Można oczywiście sięgnąć po nasz smartfon i bez ruszania się z kanapy ustawić wyższą temperaturę za pomocą aplikacji (w systemach Feelco) ale nie polecamy tego rozwiązania. Jeżeli chcemy sobie poleżeć i wiemy, że w takiej sytuacji zazwyczaj robi nam się chłodno lepiej przykryć się kocem niż podnosić temperaturę w pomieszczeniu. Będzie to z korzyścią dla naszego zdrowia ale i dla domowego budżetu.
Temperatura nocą
Podobnie sytuacja wygląda w nocy. Podczas snu znacznie lepiej jest gdy temperatura jest nieco niższa niż w dzień, zazwyczaj w granicach 18 – 20st. Śpiąc pod kołdrą nie odczuwamy w żadnym stopniu tej obniżonej temperatury a dla naszego organizmu jest to bardzo korzystne. A co z rachunkiem? Będziesz miło zaskoczony jak duży wpływ na jego obniżenie ma odpowiednie zaprogramowanie działania systemu w ciągu doby. Czasem użytkownicy obawiają się, że takie ustawienie spowoduje, że obudzą się w wychłodzonym domu i poranne korzystanie z łazienki nie będzie komfortowe. Nic bardziej mylnego, proszę pamiętać, że systemy powietrzne Feelco działają wielokrotnie szybciej niż tradycyjne ogrzewanie, wystarczy zaprogramować naszą godzinę pobudki a system sam będzie wiedział ile minut wcześniej musi zacząć działać.
Wilgotność powietrza
W zimie gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera w intensywnie ogrzewanych wnętrzach wilgotność powietrza spada do kilkunastu %. To ma bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie, wysuszona skóra, śluzówki i drogi oddechowe powodują liczna problemy zdrowotne. Niska wilgotność to również duży dyskomfort. W suchym powietrzu odczucie temperatury jest zaniżone i jesteśmy zmuszeni utrzymywać zawyżone ustawiania temperatury aby to zrekompensować. Jaka więc powinna być właściwa wilgotność? Idealna dla człowieka jest w zakresie 40% – 60% przy temperaturze 22st. Automatyczny nawilżacz powietrza w systemach Feelco podnosi wilgotność powietrza w budynku nawet o kilkanaście %, ma to ogromny wpływ na nasz komfort i zdrowie. Należy jednak pamiętać, że podczas dużych mrozów te wartości muszą być obniżone. Duża różnica temperatur pomiędzy wnętrzem a warunkami zewnętrznymi przy utrzymaniu zbyt wysokiej wilgotności może spowodować kondensację pary wodnej na ścianach i oknach.
Funkcja „Window protect”
Jak zatem zaprogramować nawilżacz? Naszym zdaniem najlepiej ustawić poziom 40% i zdać się na automatyczną funkcję ochrony przed kondensacją „window protect” w sterownikach Carrier Infinity Touch. Funkcja ta będzie utrzymywać najwyższą możliwą wartość wilgotności dla zapewnienie komfortu domownikom przy jednoczesnej ochronie budynku.
Jakość powietrza
Nie ma dnia abyśmy nie słyszeli o zagrożeniu smogiem w różnych częściach kraju. Tak, to niestety nie są tylko pogróżki, zwłaszcza w miejscach gdzie okoliczne domy opalane są „byle czym”. Jak się zabezpieczyć? W systemach Feelco z wymiennymi wkładami należy zadbać aby przed rozpoczęciem sezonu grzewczego wymienić wkład filtra na nowy i regularnie sprawdzać poziom jego zabrudzenia. Jeżeli mieszkasz w regionie szczególnie zanieczyszczonym, rozważ zastosowanie wkładów o podwyższonej skuteczności, dostępne są wkłady o klasie filtracji od F5 do F8.